Kdo jsem?   Historické dřevěné konstrukce a historické dřevo   Historie Krkonoš   Fotografování   Lyžování   Kynologie   Curriculum Vitae   Granty   Publikace, články, postery   Kontakt   Zajímavé odkazy   FOTOGALERIE :)


Kynologie

Zajímám se také o kynologii, ale musím se přiznat, že od začátku mého studia v Brně (podzim 1999) jsem zanedbával své psy. Ani jsem nechtěl pořizovat psa a to z několika důvodů. Hlavně jsem měl nedostatečné podmínky pro chov psa - VŠ koleje a priváty - a také jsem nechtěl, kvůli "klukům", psům se kterými jsem vyrůstal. I když byli víc jak 200 km ode mne, nechtěl jsem jim provést to, že bych přijel s jiným psem. Od konce května 2008 je už jiná situace... 29. 5. v 10 hod musel přijet veterinář a uspal Andyho. Poslední kolii z chovné stanice Pension u Wondráčků, kterou založili moji rodiče. Andy se dožil 14 let, 4 měsíců, osm dnů a asi 16 hodin. I když poslední dva roky špatně viděl a slyšel, zdál se spokojený a klidný. Nikdo ho "nepucoval" - jak to uměli jeho bráchové.

Rád bych, aby rodiče obnovili chov, ale zatím nechtějí. Prý si dají pauzu. Já sám se do toho nechci pouštět dokud nebudu mít odpovídající zázemí, ale rád bych se k chovu těchto nádherných psů vrátil.

Tato stránka je vzpomínkou na psy naší rodiny.

Chybí mi tu ještě dvě fenky Dina (dlouhosrstá kolie) a Bertina (trpasličí knírač). Dina byla první kolie se kterou jsme se seznámil. Trochu na mě žárlila, protože jsem jí "postavil na vedlejší kolej", když jsem se narodil, ale myslím, že jsme nakonec byli kamarádi. Narodila se tuším roku 1978 a měli jsme jí necelých deset let. Bertinu jsme neměli moc dlouho. Diky opožděnému očkování jsme o ní přišli hned na začátku. Pokusím se najít fotky Dinky a Bertiny a dat je sem, aby tu byli všichni. 

Také bych rád přidal fotky, když naši pejsci byli štěňata a jak rostli...

Zleva: Alfy (*21.1.1994 - † 8.10.2006), Blue Teddy Bear (*15.12.1993 - † 15.8.2004) a Andy (*20.1.1994 - †29.5.2008)

 

Teddy a Andy

vlevo Andy a vpravo Alfy

Mamina Andyho a Alfíka - Oretta (*2/1992 - † 9/1995)

 

 

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

SECRETARIAT GENERAL : 14, rue Leopold II, 6530 THUIN (Belgique)

  STANDARD č. 156 / 19.10.1988 / D

Kolie dlouhosrstá – Collie Rough

 Země původu: Velká Británie

 Celkový dojem: Jde o psa největší krásy s klidnou důstojností. Žádná část těla není v nesprávném poměru vzhledem k celku.

 Charakteristika: Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a stopy hrubosti. Výraz je velmi důležitý. Pozorujeme-li významné znaky tohoto plemene, vyznačují se dokonalou vyvážeností a správnou strukturou lebky a nosní partie a velikostí, tvarem, barvou a uložením očí a korektně nasazenýma a správně nesenýma ušima.

 Povaha: Přátelsky založená, bez jakékoliv stopy nervozity nebo agresivity.

 Hlava a lebka: Vyváženost hlavy je velice důležitá; musí být posuzována v poměru k velikosti psa. Při pohledu shora i z profilu se hlava podobá tupému, čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Lebka je plochá, zužující se plynule po stranách v hladké linii od uší ke špičce černého nosu, aniž by vyčnívaly lícní kosti a tlama působila tence a špičatě. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a obličejové partie paralelně a rovně a jsou stejně dlouhé. Jsou odděleny lehkým, ale patrným stopem neboli odsazením. Střed mezi vnitřními koutky očí (současně centrum korektně umístěného stopu) představuje střed vyvážené délky hlavy. Konec hladkého, dobře zakulaceného nosu je tupý, nikdy hranatý. Spodní čelist silná a dobře formovaná. Hloubka lebky od nadočnicových oblouků až pod okraj spodní čelisti nesmí být nikdy nadměrná (celkově ne hluboká). Nos zásadně černý.

 Oči: Velice důležitý bod dodávající psovi půvabný výraz. Střední velikosti (v žádném případě ne příliš malé), poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru, barvy tmavě hnědé, vyjma jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých jsou oči (jedno nebo obě, celé nebo částečně) modré nebo modře skvrnité. Výraz plný inteligence, s živým a bystrým pohledem při naslouchání.

 Uši: Malé, na lebce nasazené ani blízko, ani příliš daleko od sebe. V klidu položené dozadu, avšak jakmile je vzbuzena pozornost psa, jsou otočeny dopředu a neseny zpola vztyčené, tj. přibližně dvě třetiny uší stojí vzpřímeně a horní třetina je sklopena přirozeným způsobem dopředu až pod vodorovnou linii přehybu.

 Tlama, chrup: Zuby dobré velikosti. Čelisti silné, s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby přesahují bez mezery spodní zuby a jsou kolmo vsazené v čelisti.

 Krk: Svalnatý, silný, přiměřené délky, dobře klenutý.

 Hrudní končetiny: Lopatky šikmé a dobře zaúhlené. Běhy rovnoběžné a svalnaté, přičemž lokty se nestáčí ani dovnitř ani ven, s nepříliš silnými kostmi.

 Tělo: V porovnání s kohoutkovou výškou trochu delší; hřbet pevný, s lehce klenutými bedry. Žebra dobře klenutá. Hluboký hrudník, přičemž za lopatkami značně široký.

 Pánevní končetiny: Stehna svalnatá; končetiny suché a šlachovité pod dobře zaúhlenými kolenními klouby. Hlezna nízko usazená a silná.

 Tlapy: Oválné, s dobře vyplněnými polštářky. Prsty na předních tlapách dobře vyklenuté, na zadních tlapách trochu méně vyklenuté a těsně sevřené.

 Ocas: Dlouhý, pevná část dosahující nejméně k hlezennímu kloubu. V klidu je nesen nízko se špičkou lehce zvednutou. Při vzrušení může být nesen výše, avšak nikdy ne nad hřbetem.

 Chůze, pohyb: Pohyb je nepřehlédnutelným, charakteristickým znakem tohoto plemene. Dobře stavěný pes nikdy nevytáčí lokty, přesto jsou přední tlapy při pohybu poměrně blízko u sebe. Křížení končetin, kličkující nebo valivá chůze je vysoce nežádoucí. Při pohledu zezadu stojí pánevní končetiny od hlezenního kloubu k zemi paralelně, avšak ne příliš těsně u sebe. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý. Silné zadní běhy s vydatným posunem. Odpovídající prostorný krok je žádoucí, měl by být lehký a bez námahy.

 Osrstění: Přizpůsobuje se obrysům linie těla, velmi husté. Krycí srst hladká, tvrdá na dotek; podsada jemná, kožešinová a velmi hustá, skoro skrývající kůži. Límec a náprsenka bohaté. Na masce a obličeji hladká a krátká. Na špičkách uší hladká a krátká, směrem ke kořenům uší srsti přibývá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezna dolů však osrstěné krátce a hladce. Ocas osrstěn velmi bohatě.

 Barva: Tři uznávané barvy: sobolí-bílá, trikolor a blue-merle.

Sobolí barvy: všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstínu sobolí.  Světlá slaměná nebo krémová barva jsou vysoce nežádoucí.

Trikolor: převládající černá se sytými, tříslově zbarvenými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý  nádech na vrchní srsti je vysoce nežádoucí.

Blue-merle: převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě  mramorovanou kresbou. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost se nepenalizuje. Velké černé skvrny, břidlicové zabarvení nebo zrzavý nádech jak na vrchní srsti, tak v podsadě jsou vysoce nežádoucí.

Bílé znaky: všechny výše uvedené barvy se mohou vyznačovat pro kolie typickými  bílými znaky. Obvyklá je tato kresba: celý nebo částečně bílý límec, bílá hruď, končetiny a tlapy, bílá špička ocasu. Na obličejové partii a/nebo na lebce se může vyskytovat lysina.

 Výška: Výška v kohoutku:    psi       56 - 61 cm

                                                 feny     51 - 56 cm

 Vady: Všechny odchylky od předcházejících bodů se považují za vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni jejich odchylky.

 Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.